On helpompi löytää syitä miksi jääkiekko on parempaa kuin seksi, kun toisin päin. Tuomarointi ei kuitenkaan ole yksi näistä syistä.
Olympia- ja MM-kultien jälkeen odotukset Leijonien menestykseen ovat kasvaneet kuten se kuuluisa nälkä syödessä.
Turnaus kuin turnaus, ja Suomen jääkiekkomaajoukkue lähtee siihen suosikkina.
Paitsi 4 Nations Face Off -turnaukseen, jossa Leijonat on selkeästi altavastaaja!
Keväisin pelataan myös Änäriä ja SM-liigan ratkaisuhetket. Ja onhan nämä jokavuotiset MM-kisatkin aina.
Isompaa kuvaa tarkastellessa jääkiekon katsominen kuitenkin peittoaa seksin selvin nuimeroin, eikä siihen edes tarvita tuomareita.
Toki juuri tappion katkeran kalkin nieltyään voi hetkellisesti tuntua, että seksissä on enemmän mieltä, mutta muutaman huonosti nukutun yön jälkeen, jääkiekko vie aina voiton.
10 SYYTÄ MIKSI LÄTKÄN SEURAAMINEN ON PAREMPAA KUIN SEKSI:
- Lätkätuloksia ja videota ei tarvitse katsella netistä salaa
- On moraalisesti täysin oikein katsoa jääkiekkoa tuntemattoman, juuri tapaamansa kanssa, tietämättä edes hänen nimeään
- Kukaan ei koskaan kysy kuinka monen kanssa olet aikaisemmin katsonut jääkiekkoa
- Lätkän katsominen kimpassa on jopa suotavaa, eikä kukaan ei odota, että katsoisit jääkiekkoa koko loppuelämäsi saman henkilön kanssa
- Jos ei tiedä jotain asiaa lätkästä, on ihan okei kysyä muilta asiasta
- Kukaan ei odota, että lopetat lätkän seuraamisen, jos kulloinen tyttöystävä kyllästyy siihen ja kieltäytyy katsomasta sitä kanssasi
- Voit puhua jääkiekosta töissä, vitsailla siitä, kutsua vastakakkaista sukupuolta edustavia kavereita katsomaan lätkää kanssasi; saamatta potkuja, ohjausta terapiaan tai haastetta häirinnästä
- Vieraissa käynti on jääkiekossa täysin normaalia ja koko homman nimenomainen juju on käydä vuoroin vieraissa
- Jos sinua kuvataan tai videoidaan katsomassa jääkiekkoa, ei tarvitse loppuelämäänsä pelätä, että materiaali leviää sosiaalisiin medioihin, tyttöystävän sähköpostiin tai työpaikan ilmoitustaululle
- Jos lätkää katsoessa tapahtuu vahinko, sinun ei tarvitse mennä naimisiin ja perustaa perhettä
Olisi naurettavan helppoa keksiä vielä toset kymmenen syytä, miksi jääkiekon seuraaminen on parempaa kuin seksi...
... mutta tuomarointi ei edes silloin olisi yksi niistä.
Tozimies
Jos urheilussa on toiseksi paras, se on yleensä melko hyvä saavutus, mutta jos on kaukalossa toiseksi paras maalivahti, se on surituksena melko p***a!